Setup Menus in Admin Panel

IPv6 چیست؟

با یکی دیگر از مقالات آموزشی شرکت توسعه صنایع زیرساخت سگال فرتاک در خدمت شما هستیم. در این مقاله قصد داریم به بررسی پروتکل IPv6 بپردازیم. به علت رشد سریع اینترنت، آدرس های IPv4 به سرعت درحال تمام شدن هستند. به نظر می رسد تنها راه برطرف کردن این مساله استفاده از یک آدرس با طول بیشتر می باشد. آدرس IPv6 با دارا بودن ۱۲۸ بیت امکان تعریف 340282366920938463463374607431768211456 آدرس را می دهد و همین امر نیاز به استفاده از سرویس هایی مانند NAT را از بین می برد.

بسیاری از سازمان ها در حال حاضر از تکنولوژی Network Address Translation  یا به اختصار NAT استفاده می کنند تا چندین آدرس IP خصوص (داخلی) را به یک یا چند آدرس IP عمومی (خارجی) ترجمه کنند تا به این وسیله از تعداد آدرس IP عمومی کمتری استفاده شود. استفاده از تکنولوژی NAT برای فائق آمدن به این مشکل تا حدودی کارساز می باشد ولی مشکلاتی نیز به همراه خواهد داشت.

RIPE IPv6 Assignment

از این جمله مشکلات می توان به مشکل در برقراری ارتباط بین دو سازمان در زمانی که هر دو از رنج آدرس IP خصوصی یکسان و تکنولوژی NAT استفاده می کنند، نام برد. با ورود هر چه بیشتر تجهیزات متصل به اینترنت در بازار، مقدار آدرس های IPv4 قابل استفاده کمتر و کمتر می شود. آدرس IPv6 به دنبال راه حلی برای این مساله می باشد. در زیر به چندین مورد از مزایای استفاده از آدرس IPv6 اشاره شده است:

مزیت اول: تخصیص آدرس بر اساس منطقه جغرافیایی

تخصیص آدرس بر اساس منطقه جغرافیایی: سازمان Internet Corporation for Assigned Names and Numbers یا به اختصار ICANN آدرس های IPv6 را بر اساس موارد زیر اختصاص می دهد:

 • آدرس های IPv6 عمومی بر اساس مناطق بزرگ جغرافیایی مانند قاره، گروه بندی می شوند.
 • در داخل هر منطقه آدرس ها بر اساس، شرکت های ISP تقسیم بندی می شوند.
 • در داخل هر شرکت ISP، آدرس ها بر اساس مشتریان تقسیم بندی می شوند

مزیت دوم: Summarization بهینه تر

خلاصه سازی بهینه تر مسیرها (Summarization) : خلاصه سازی مسیرها، چندین مسیر در جدول مسیریابی را با یکدیگر ادغام می کند. زمانی که آدرس ها بر اساس مناطق جغرافیایی پخش می شوند، عملیات خلاصه سازی مسیرها به شکل بهینه تری انجام می شود

مزیت سوم: عدم نیاز به NAT و PAT

نیاز به استفاده از تکنولوژی های NAT یا PAT نیست: به علت مقادیر بسیار زیادی از آدرس که در IPv6 وجود دارد، نیازی به استفاده از تکنولوژی های ترجمه آدرس مانند NAT یا PAT احساس نمی شود. هز وسیله ای که به اینترنت متصل می شود یک آدرس عمومی ثبت شده خواهد داشت.

مزیت چهارم: وجود پروتکل IPSec به صورت پیش فرض

دارابودن تکنولوژی IPSec به صورت پیش فرض: پروتکل IPSec می تواند برای رمزنگاری هر نوع ترافیکی که از پروتکل IP استفاده می کند، به کار رود. این ترافیک ها شامل، Web، Email، File Transfer و … باشد. استاندارد آدرس IPv6 به صورت پیش فرض از پروتکل IPSec پشتیبانی می کند. در آدرس IPv4، استفاده از IPSec به صورت یک افزونه بوده است ولی در آدرس IPv6 استفاده از این پروتکل یک اجبار است.

مزیت پنجم: بهینه سازی Header های بسته در IPv6

بهینه سازی در سربندها (Header): سربندهای آدرس IPv6 نیازی به تغییر آدرس منطقی Link Local در زمان ارسال بسته ها از یک مسیریاب به مسیریاب دیگر را ندارند. این امر به کم کردن میزان بار پردازشی برای هر بسته بسیار کمک می کند.

  • سربند IPv6 (برخلاف سربند IPv4) دارای بخش Checksum نمی باشد.
  • سربند IPv6، 40 اکتت می باشد (دو برابر سربند IPv4). هر چند که این سربند بسیار ساده تر و بهینه تر از سربند IPv4 می باشد.
  • فیلد next سربند مانند فیلد Protocol در IPv4 می باشد. فیلد next، 8 بیت می باشد. این فیلد بیانگر جنس اطلاعاتی است که پس از سربند IPv6 خواهد آمد. این اطلاعات می تواند اطلاعاتی نظیر اطلاعات لایه Transport یا یک سربند افزوده باشد

مزیت ششم: وجود Header های افزوده در IPv6

سربند افزوده (Extension Header): آدرس IPv6 امکان استفاده از سربندهای افزوده را فراهم می کند. سربندهای انعطاف پذیر بسته ها می توانند:

  • شامل فیلدهای اختیاری یا سربندهای افزوده های دیگر باشند.
  • حجم سربندهای IPv6 را به کمک فیلدهای اختیاری 2 تا 4 برابر بزرگتر از حجم سربندهای IPv4 می کند.
  • به سازمان Internet Engineering Task Force یا به اختصار IETF این امکان را می دهد تا تجهیزات زیرساختی شبکه یا برنامه های کاربردی جدید را با تغییرات پروتکل IPv6 ، سازگار کند.

مزیت هفتم: پشتیبانی پیش فرض از QoS

پشتیبانی پیش فرض از QoS: پشتیبانی پیش فرض از قابلیت رزرو پهنای باند، امکان ارسال تضمین شده بسته ها را امکان پذیر می کند. در محیط IPv4 امکان از استفاده از QoS به صورت افزونه وجود دارد، ولی این قابلیت در درون پروتکل IPv4 تعبیه نشده است.

مزیت هشتم: وجود فیلد Flow Label در Header ها در IPv6

فیلد Flow Label: در سربند بسته های IPv6 فیلدی به نام Flow Label وجود دارد. بسته هایی که مربوط به یک جریان یا ترافیک باشد دارای Flow Label یکسانی خواهند بود. این امر به جداسازی جریان ها بدون باز کردن لایه های داخلی تر بسته کمک می کند.

مزیت نهم: فضای آدرس دهی بزرگتر IPv6

فصای آدرس بزرگ: IPv6 از 128 بیت (16 بایت) برای آدرس دهی استفاده می کند. این امر به تقسیم بندی رنج های مختلف شبکه کمک شایان می کند. فضای بزرگ آدرس دهی، تعداد بسیار زیادی آدرس را برای استفاده در آینده فراهم می کند. این تعداد آدرس، نیاز به استفاده از تکنیک های NAT یا PAT  را از بین می برد.

مزیت دهم: پشتیبانی از Stateless و Stateful در تعیین آدرس

تنظیم آدرس ها به صورت Stateful و Stateless: استاندارد IPv6 استفاده از سرور DHCP را به منظور تنظیم آدرس به صورت Stateful امکان پذیر می کند. یکی دیگر از قابلیت هایی که در این استاندارد وجود دارد تنظیم آدرس بدون استفاده از سرور DHCP می باشد که به این تکنیک Stateless Auto-Configuration گفته می شود. در Stateless Auto Configuration کامپیوترها آدرس های خود را به کمک Prefix  هایی که از مسیریاب در شبکه پخش می شوند، تنظیم می کنند.. (Link Local Address).

مزیت یازدهم: تعامل بهینه تر با نودهای همسایه

تعامل با نودهای همسایه: برای مدیریت ارتباط مابین نود های همسایه بر روی یک لینک، در پروتکل IPv6 از ICMPv6 استفاده می شود. این پروتکل جایگزینی برای ARP، ICMPv4 Router Discovery و ICMPv4 Redirect Messages می باشد. در حالی که پروتکل های اخیر از پیام های Broadcast استفاده می کنند، پروتکل ICMPv6 از پیام های Unicast و Multicast استفاده می کند.

2022-03-12

برخی از مشتریان ما

فهرست برندهای موجود در پورتفوی شرکت

Cisco Gold Partner
Microsoft Gold Partner
Fortinet Authorized Partner
Dell EMC Partner Gold
VMware Partner Enterprise Solution Provider
Palo Alto
HPE Gold Partner
RedHat Advanced Business Partner
IBM Gold Business Partner
VEEAM Pro Partner
Citrix Partner Platinum Solution Advisor
Juniper Elite Partner
Mikrotik Certified Partner
NetApp Gold Partner
Oracle Gold Partner
Brocade
F5 Certified
Solarwinds Authorized Partner

درخواست مشاوره رایگان با متخصصین

آدرس البرز، کرج، بلوار شهدای هفتم تیر، چهارراه هفتم تیر، خیابان بوستان یکم، برج سفیر، طبقه ۴، واحد ۱۶
تلفن تماس ۰۲۶-۳۲۲۸۶۵۴۴
کد پستی ۳۱۳۴۷-۳۳۵۵۳
ایمیل pr@segalfartak.ir
شبکه های اجتماعی

عضویت ها و مجوزها

logo-samandehi
ISI Logo
irannsr logo

top
رفتن به نوار ابزار